889 Yıldır Ezan Sesi Yükselen Cami

Abbasiler döneminde Kasım Bey tarafından 1131 yılında yaptırılan ve 2010'da restore edildikten sonra yeniden hizmete açılan Kasım Bey Camisi'nden 889 yıldır ezan sesi yükseliyor.

0
112

Yayladağı’nın 10. yüzyılda Bizans İmparatorluğu himayesine geçmesinin ardından Abbasi Devleti tarafından görevlendirilen ve Avar Türkleri Savcılı Aşireti Lideri Kasım Bey, kısa sürede ilçeyi Bizanslılardan alarak, bugünkü Suriye sınırında, Yayladağı (Ordu) beyliğini kurdu.

Beyliği kurar kurmaz, ilçede 1131 yılında Selçuklu mimarisine uygun bir cami ve köprü inşa ettiren Kasım Bey, her iki esere de kendi ismini verdi.

İnşasından bugüne kadar çeşitli dönemlerde restorasyon çalışması yapılan Kasım Bey Camisi, 9 asır öncesinden günümüze kadar ayakta kalmayı başaran ender ibadethanelerden biridir.

İlçenin en eski camisi olma özelliği taşıyan Kasım Bey Camisi bugüne kadar dört kez onarımdan geçirildi ve bu onarımlar aslına uygun olarak yapıldı.

Cami içerisinde taştan yapılmış minber ve mihrap ile dört adet taş sütun bulunmaktadır. Caminin tavanı ve müezzin yeri ise ahşaptan yapılmıştır.

Cami namaz kılmaya gelenlerin yanı sıra mimari görüntüsüyle de her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.