Bakan Çavuşoğlu Hatay Yayladağı’nda

0
2

03 Mart 2019 Pazar günü akşam saatlerinde havayolu ile Hatay’a teşrif eden Bakan Çavuşoğlu’nu havaalanında Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan karşıladı.

Hatay programı kapsamında Bakan Çavuşoğlu 04 Mart 2019 Pazartesi günü Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan’ın yanı sıra ilimiz Milletvekilleri Abdülkadir Özel, Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Sabahat Özgürsoy Çelik, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu ve ilgili kurum müdürleri ile birlikte, Yayladağı ilçesinde bulunan Geçici Barınma Merkezi’ne giderek burada Devletimiz tarafından misafir edilen Türkmen aileleri ziyaret etti.

Bakan Çavuşoğlu Barınma Merkezinde ilk olarak 21 derslikli okluda eğitim gören öğrencileri ziyaret ederek Okulöncesi öğrencilerine çeşitli hediyeler verdi. Daha sonra Geçici Barınma Merkezinde misafir edilen Türkmen ailelerin hanelerini ziyaret ederek kendileriyle sohbet etti. Merkezde gezerek burada misafir edilen çocuklar ve kendisi ile sohbet etmek isteyen misafirlerle yakından ilgilenen Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik olarak sergilenen coşkun sevgi gösterilerine karşılık verdi.

Bakan Çavuşoğlu, gezinin ardından basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede “Şimdi siyasi bir çözüm için, Suriye’de kalıcı bir çözüm için çaba sarf ediyoruz. İnşallah Fırat’ın doğusundaki teröristleri de o bölgeden temizleyeceğiz. Ya temizleyeceğiz. Ya temizleyeceğiz. Bunun başka alternatifi veya seçeneği yoktur.” dedi

Yayladağı Geçici Barınma Merkezi’nde 3 bin 500 civarında Bayırbucak Türkmen’inin yaşadığını ve kampa girdikleri andan itibaren coşkulu bir sevgi seliyle karşılaştıklarını belirten Çavuşoğlu “Ülkemizin, milletimizin kendilerine sundukları imkanlardan çok memnunlar. Esasen burası bir çadır kent olarak kurulmuştu. Daha sonra Suriye’deki durum uzadıkça ve süreçte 9. yılına giriyor maalesef. Burayı konteynır kent haline getirdik. Hemen burasının yakınında başka bir kampta da bin civarında Türkmen kardeşimiz yaşıyor. Anaokulunu, sınıfları gezdik, 21 derslik var. Evlatlarımız burada müfredata göre eğitim alıyorlar. Hem Türk öğretmenler hem de Suriyeli öğretmenler var. Arapçayı da Türkçeyi de aynı şekilde öğreniyorlar. Devletimiz tüm imkanlarını seferber etmiştir. Kardeşlerimizin her zaman yanında olacağız. Suriye’deki şartlar elverdiği zaman, Suriye’de bir taraftan terörle mücadele, diğer taraftan Fırat’ın doğusundaki bölgenin istikrara kavuşturulması, İdlib’teki durumun devam ettirilmesi ve de siyasi çözüm için anayasa komisyonun kurulması dahil yoğun çaba sarf ediyoruz. Suriye’yi istikrara kavuşturduğumuz zaman yine Türkmen kardeşlerimiz Bayırbucak’a dönecekler ve orada huzur içinde yaşayacaklardır. Yıllardır, asırlardır oraları beklediler, bundan sonra da bekleyeceklerdir. Ama nerede olursa olsun tüm imkanlarımızla beraber biz kardeşlerimizin her zaman yanında olacağız. Hatay’da değişik programlara katıldım ancak benim için en anlamlı etkinlik, bu ziyaret oldu. Türkmen kardeşlerimizle kucaklaşmaktan çok büyük mutluluk duydum. Biz büyük bir milletiz. Her zaman mağdur ve mazlum toplumların yanında olmaya devam edeceğiz.”

– “Sizleri daha iyi şartlarda yaşatmalıyız”

Çavuşoğlu ziyaretin ardından kendisini bekleyen Türkmen misafirlere yaptığı hitaba, burada bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek başladı.

Burada birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde yaşandığını görmenin kendilerini mutlu ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Devletimiz tüm imkanlarını her zaman olduğu gibi siz kardeşlerimiz için seferber ediyor. Biraz önce derslikleri gezerken evlatlarımızın güzel bir eğitim aldığını da gördük. Keza diğer imkanlarımızı da aynı şekilde seferber ediyoruz. Çadır kent olarak kurulan bu Merkez artık çadırlardan daha sağlıklı konteynerlerden oluşuyor. Sizlere daha iyisini vermeliyiz, sizleri daha iyi şartlarda yaşatmalıyız. Vatandaşlık dahil tüm işlemler konusunda burada Valiliğimiz, Nüfus idaremiz ve İçişleri Birimlerimiz de yoğun bir şekilde çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını sizlere iletmek istiyorum. Biz Suriye sorununa kalıcı bir çözüm bulmak için de çaba sarf ediyoruz. Sınırımızın hemen öbür tarafında Afrin bölgesindeki teröristleri bu bölgeden temizledik. Ülkemize yönelik bir tehdidi ortadan kaldırdık. Bizimle her zaman omuz omuza olan Bayır bucak Türkmenlerine şükranlarımızı sunuyoruz. Fırat Kalkanı ile o bölgeden de teröristleri temizledik. Şimdi siyasi bir çözüm için, Suriye’de kalıcı bir çözüm için çaba sarf ediyoruz. İnşallah Fırat’ın doğusundaki teröristleri de o bölgeden temizleyeceğiz. Esasen Suriye’nin geleceğinin huzur için de olması, toprak bütünlüğü bizim için önemli. Bizim bekamız için de önemlidir. Suriye istikrara kavuştuğu zaman dönmek isteyen kardeşlerimiz de başta Bayır bucak olmak üzere yaşadıkları yerlere huzur içinde döneceklerdir.” dedi.

Geçici Barınma Merkezi ziyaretinin ardından Antakya ilçemize geçen Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, havayolu ile Hatay’dan ayrıldı.