Barbaros Oyun Festivali başlıyor

0
13

Tarlalara ve ekinlere hayvanların zarar vermemesi amacıyla yerleştirilen korkuluklar, Barbaros Oyuk Festivali’nde görücüye çıkıyor.

İzmir’in Urla ilçesine bağlı Oyuk köyünde ikinci kez düzenlenecek olan Barbaros Oyuk Festivali, 19 Mayıs Cuma günü başlayacak ve 22 Mayıs’ta sona erecek.

Tarlalardaki ekinlerin zarar görmemesi için yüzyıllardır yerleştirilen korkulukların sergileneceği festival için Barbaros köyünün her yerine bir oyuk yapıldı. Bir ay önce hazırlıklarına başlanılan festivalde, evlere, dükkanlara, ağaçların tepesine yaklaşık 100 tane korkuluk konuşlandırıldı. Festival boyunca köye gelecek olan ziyaretçileri ‘selamlayacak’ olan korkuluklar için bir de yarışma tertip edildi.

<strong>KADINLAR TARAFINDAN BAŞLATILDI</strong>

En güzel korkuluğun seçileceği yarışmada bir köylülerin yaptığı, bir de köyün dışından getirilen korkuluklar arasında seçim yapılacak. Festival kapsamında resim, fotoğraf ve çeyiz de sergilenecek. Festival Komitesi Başkanı Demet Küçükkayalar, festivalin kadınlar tarafından köyün kalkınması için başladığını belirterek, “Korkuluğu simge olarak kullanmamızın en büyük nedeni aslında korkuluk son derece komik bir nesne, amacı korkutmaktır ama şöyle bir dikkatli bakınca aslında o size komiklikler yapar” dedi.