Ders Zili Çaldı

Okullar bugün açıldı. 18 milyon yakın öğrenci dersi başı yaptı. Bu yıl öğrencileri yenilikler de bekliyor. Bir, beş ve dokuzuncu sınıflar yenilenen müfredatla okuyacaklar.

0
21

Yaklaşık 18 milyon öğrenci için ders zili bugün çaldı.

Birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıflar yenilenen müfredatla eğitim yapacaklar.

Evrim teorisinin biyolojiden çıkarılması, Atatürk’le ilgili başlıklarda yapılan değişiklikler yeni müfredatın en çok tartışılan konuları oldu.

Yenilenen din dersi programı ise hazırlıklar tamamlanmadığı için bu yıl okutulmayacak.

İKİ YENİ UYGULAMA

Zorunlu okul öncesi eğitim pilot okullarda bu yıl uygulanmaya başlanacak.

Yine 81 ilde belirlenen 620 okulda bu yıl 5. Sınıf yabancı dil hazırlık sınıf olacak. Her iki uygulama da hazırlıklar bitirildiğinde tüm okullarda geçerli olacak.

Bakanlık kararıyla özel öğretim kursları artık sadece tek bir dersten eğitim verebilecek.

Etüt merkezleri de kapatıldı. Ancak belediyeler sosyal etkinlik merkezi açabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin gün doğmadan yola çıkmalarının önlenmesi için valiliklere genelge gönderdi. Her ilde eğitimin sabah kaçta başlayacağına valilik karar verecek.

Yeni eğitim yılı başlamadan önce en çok tartışılan konulardan biri de öğrenci servislerinin güvenliği oldu.

Alınması gereken yeni önlemleri belirlemek, gerekli yasal değişiklikleri yapabilmek için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme, İçişleri ve Milli Eğitim bakanlıkları ortak çalışma yapıyor.

Hatay’da Yeni Eğitim Öğretim Yılı Açılışı

Hatay Valisi Erdal Ata, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının açılışı vesilesiyle düzenlenen kutlama programına katıldı. Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Kongre Salonu’nda gerçekleşen programa Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayıp Antakya Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden programda, ortaokula yeni başlayan 5. sınıf bir grup öğrenciye ortaokulu bitirecek olan 8. sınıf öğrencilerinden sembolik olarak ‘okula hoş geldiniz çiçeği’ verildi.

Ardından Beyhan Gençay Ortaokulu öğrencilerinden Hatice Coşkun ‘’Okumak İstiyorum’’ adlı şiiri seslendirdi. Yine aynı okul öğrencilerinden Tuğrul Kaan Erdem ise ilköğretim Haftası ile ilgili duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Beyhan Gençay Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Sabahat Aslı Karagöz ise İlköğretim Haftası ile ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Ardından protokol konuşmalarını geçildi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Vali Ata, 2017-2018 eğitim-öğretim yılına başlamanın sevincini ve coşkusunu yürekten paylaştığını, yeni eğitim yılının ilimiz ve ülkemizin tüm çocukları için başarı, sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ettiğini dile getirerek sözlerine başladı. Bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 370 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını ifade eden Vali Ata, ‘’Öğrencilerimiz tatil döneminde ayrı kaldıkları okullarına, öğretmen ve arkadaşlarına kavuşmanın mutluluğunu, yeni başlayan öğrenciler ise, okulla ilk kez tanışmanın heyecanını yaşayacaklar.’’ dedi.

Bir Ülke Eğitim Yolu İle Kalkınır

Vali Ata, ‘’Bir ülkenin ancak eğitim yolu ile kalkınabileceğini, eğitimin toplumların geleceğinin güvencesi olduğunu çok iyi bilen Büyük Önder Atatürk Kurtuluş Savaşının ardından:  ‘En mühim ve feyizli işlerimiz milli eğitim işleridir. Milli eğitimde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin hakiki kurtuluşu ancak bu suretle olur.’ sözleri ile ülke genelinde büyük bir eğitim seferberliği başlatmıştır. Bu seferberlikle günümüze kadar yapılan eğitim yatırımları ile birlikte, son yıllarda da genel bütçeden en fazla pay eğitime ayrılarak, eğitim alanında büyük başarılar sağlanmıştır.’’ dedi.

Türkiye’nin genç nüfusa sahip bir ülke olduğunu belirten Vali Ata, ‘’Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusu kadar bizim öğrencimiz bulunmaktadır. Dolayısıyla eğitimde geldiğimiz seviyeyi daha da yukarılara çıkarmak, gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Devletimiz çocuklarımızın en iyi şartlarda eğitim almaları için tüm imkânları seferber etmesine rağmen, özellikle göç alan illerimizde ve şehir merkezlerinde hâlâ okul ve derslik ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Burada hayırseverlerimizin eğitim yatırımlarına katkıda bulunmalarını beklediğimizi belirtmek istiyorum.’’ dedi.

Bugün ilimiz eğitim verilerine baktığımız zaman Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu ifade eden Vali Ata, ‘’Derslik başına düşen öğrenci sayısı 30’un altına inmiştir. Ancak 198 okulumuzda ikili eğitim yapılmaktadır. Hedefimiz tüm okullarımızın fiziki şartlarını iyileştirmek ve tüm okullarımızda normal eğitime geçmektir. Bu yıl sonuna kadar yeni 1.093 derslik ihalesi yaparak, önümüzdeki eğitim öğretim yılına bitirmeyi planlıyoruz.’’ dedi.

Konuşmasında öğretmenler ve öğrencilerimize de seslenen Vali Ata , ‘’Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, bizlere hedef olarak gösterdiği çağdaş ülkeler seviyesine çıkmanın tek bir yolu bulunmaktadır, o da eğitime önem vermekten geçmektedir. Gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirirsek, çağdaş ülkeler seviyesine çıkmamız o derece kolay olacaktır. Değerli öğretmen arkadaşlarım, eğitimin baş mimarı ve temel taşı sizlersiniz. Geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımızı, gençlerimizi sizlere emanet ediyoruz. Onları hayata sizler hazırlıyorsunuz, bilgi çağına damgasını vuracak beyinleri sizler yetiştireceksiniz. Sizlerden isteğimiz, çağdaş Türkiye’nin mimarı olacak çocuklarımızı; vatanını, milletini seven, dürüst, çağdaş, insan haklarına saygılı, kültürlü, milli ve manevi değerlere bağlı, ülkesi ve milletine faydalı birer fert olarak yetiştirmenizdir. Sevgili öğrenciler, biliyorum ki bugün, çok mutlu olduğunuz ve büyük heyecan yaşadığınız bir gün, okulunuza, öğretmenlerinize, arkadaşlarınıza kavuşmanın, okula yeni başlamanın sevincini yaşıyorsunuz. Tüm çabamız, sizlere her türlü imkânı sunarak iyi bir eğitim öğretim dönemi geçirmenizi sağlamak ve sizlere iyi bir gelecek hazırlamak içindir. Sizlere tavsiyem, derslerinize planlı ve düzenli bir şekilde çalışınız, çok okuyunuz, kitaplar en iyi dostunuz olsun, derslerinizi sınıf geçmek için değil, öğrenmek için çalışınız.’’ dedi.

Eğitim ve öğretimin bir parçasının da veliler olduğunu belirten Vali Ata, ‘’Siz velilerden de beklentimiz, çocuklarınızla her konuda yakından ilgilenin, öğretmenlerini zaman zaman ziyaret ederek onların ders ve davranışları konusunda bilgi alın, okullarımızın her türlü eğitsel, sosyal, kültürel ve diğer çalışmalarına destek verin, idareci, öğretmen ve veli diyaloğunun en üst seviyede olduğu okullarımızda biliniz ki çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. ‘’ şeklinde konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ise yaptığı konuşmada ‘’Bugün Hatay’da bin 152 resmi okulumuzda 359 bin 895 öğrencimiz, 118 özel okulumuzda 20 bin 471 öğrencimiz olmak toplam bin 270 okulumuzda 380 bin 366 öğrencimiz, 20 bin 591 öğretmenimiz ayrıca 56 bin Suriyeli öğrencimiz ile eğitim-öğretime başlıyoruz. Bakanlığımızın 2019 yılı için hedef koyduğu ikili öğretimin sonlandırılması ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Devam eden inşaatların bitmesi, teklifi yapılan yatırımların kabul edilmesi ile beraber ikili öğretim sorununun hedeflenen süre içerisinde çözülmesini amaçlıyoruz.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ata, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini sembolik olarak çaldı. Sonrasında sınıfları gezerek ders kitaplarını inceledi ve öğrenciler ile sohbet etti.

Vali Ata’nın Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ziyareti öğretmenler odasında geleceğin mimarı öğretmenlerimiz ile sohbet etmesinin ardından son buldu.