Diyalog Kapısı Yayladağı Olabilir

Yayladağı Sınır Kapısı’nın açılması için çalışmaların hızlandığı bildirildi. Refik Eryılmaz, Yayladağı'nın diyaloğun kapısı olabileceğini söyledi.

0
130

Türkiye ile Suriye arasında Esad yönetiminin kontrolünde bulunan Yayladağı Sınır Kapısı’nın açılması konusunda yeni gelişmeler olduğu öğrenildi. Hatay Valiliği’nin de Ankara’ya kapının açılması için görüş bildirdiğini kaydeden Hataylılar, kapının Suriye tarafında güvenlik sorununun olmadığını ifade ettiler. Yayladağı Sınır Kapısı’nın açılmasının Şam yönetimi ile ilişkilerin normalleşmesine katkı sağlayacağını vurgulayan Hataylılar, kapının açılmasının aylardır gündemde olduğunu ifade ederek, bir an önce karar verilmesini istediler.

Eski Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz da Yayladağı Sınır Kapısı’nın açılmasının önemine dikkat çekti. Sınır kapısının açılmasının bölgeye de nefes aldıracağını kaydeden Eryılmaz, “Bölgemizin ve Türkiye’nin Esad yönetimi ile işbirliğine ihtiyacı var. Geçmişte yapılan hatalardan belli ölçüde dönüldüğü görülüyor. Geçmiş geçmişte kaldı. Artık bundan sonrasına bakmalıyız. Yayladağı Sınır Kapısı açılırsa Suriye yönetimiyle diyalog kapısı da olabilir. Şu anda Suriye yönetimiyle sınırımızda doğrudan temas sağlanacak en önemli yer burası” dedi.

Yayladağı Sınır Kapısı’nda iki tarafın da izniyle bazı giriş çıkışlar yaşandığını da belirten Eryılmaz, “Geçtiğimiz günlerde evlilik nedeniyle bir bayanın Türkiye’ye geçişi bu kapıdan sağlandı. Benzer başka olaylar da oldu. Bunların devamı iki ülkenin de yararına. Hatay’daki üst düzey yöneticiler de kapının açılmasından yana. Bildiğim kadarıyla eski ve yeni valilerimiz de kapının açılması talebini hükümete ilettiler. Bu işi bir an önce gerçekleştirmemiz lazım” diye konuştu.