Hatay’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Hatay’da Cumhuriyet’in kuruluşunun 94. yıldönümü törenle kutlandı.

0
1
Atatürk’ün ve kahraman silah arkadaşlarının önderliğinde, eşine az rastlanır fedakârlıklarla kurulan Cumhuriyetimizin 94. yılı,  tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de coşku içerisinde kutlandı.
Saat 09.30’da Hatay Valiliği Makamında Vali Erdal Ata’nın Cumhuriyet Bayramı tebriklerini kabul etmesi ile başlayan kutlamalar, saat 10.00’da Antakya Kapalı Spor Salonu’nda devam etti.
Yaşlısı, genci ile kutlama programına katılan Hataylılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı okundu. Sayın Cumhurbaşkanımız mesajında; ‘’Bugün Türk milleti olarak, şanlı tarihinde çok önemli bir dönüm noktasını, Cumhuriyetin ilanının 94’üncü sene-i devriyesini kutluyoruz. Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan milyonlarca vatandaşımızın her birinin Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyorum.
Bu vesileyle bin yıldır aziz vatan topraklarının müdafaası için bir gonca gül gibi toprağa düşen kahraman şehitlerimize Yüce Mevla’dan rahmet ve mağfiret diliyorum. Başta Cumhuriyetimizin banisi, Kurtuluş Savaşımızın muzaffer komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm gazilerimizi de rahmetle, tazimle yâd ediyorum.
Türkiye Cumhuriyeti; asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesidir.
Türk Milleti 29 Ekim 1923’te bir kez daha tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan etmiştir. Hasta adam ilan ettikleri Osmanlı’nın mirasını talan için Anadolu’ya koşanlar, milletimizin cesareti, kararlılığı ve mücadelesi karşısında büyük bir hezimet yaşamışlardır. İstiklal Harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 94 yıl önce olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır.
15 Temmuz ihaneti karşısında, milletimizin 250 şehit ve 2 bin 193 gazi pahasına gösterdiği şanlı direniş, işte bu ruhun ifadesidir. O gece kadını-erkeği, genci-yaşlısıyla milletimizin tüm fertleri, iradelerine, değerlerine, Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmışlardır. ‘Bağımsızlık karakteri’ olan böyle necip, böyle kahraman bir milletin mensubu olmaktan iftihar ediyoruz.  ‘Millete efendilik yoktur, hizmet vardır’ düsturuyla, hiçbir ayrım gözetmeden Türkiye’ye en iyi şekilde hizmet etmek için gece gündüz çalışıyoruz.
Son 15 yıldır demokrasiden özgürlüklere, ticaretten yatırımlara, sağlıktan dış politikaya kadar tüm alanlarda hayata geçirdiğimiz tarihî reformlar, bu irademizin en açık ispatıdır. Bugün, dünyadaki tüm mazlum ve mağdurların umut kapısı Türkiye’dir. Eli kanlı terör örgütlerinin hedefi olmamızın da başta gelen sebebi budur. DEAŞ, PKK, PYD/YPG ve FETÖ gibi katil sürülerinin bizi hedeflerimizden alıkoymasına izin vermedik, vermeyeceğiz. Manşetlerle, tezgâhlarla, üzerimize salınan piyonlarla çarpışa çarpışa, 2023 hedeflerimiz doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz.
Dost ve kardeşlerimizin desteği, gönlünü ve gözünü ülkemize kilitlemiş mazlumların duası; aziz milletin birlik ve beraberliğiyle, inşallah hedeflerimize ulaşacağız.  Bu düşüncelerle ülkemizin gurur günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha tebrik ediyor, milletimize sağlık, huzur ve esenlik diliyorum. Şehitlerimizin ruhları şad olsun! Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun!”
Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajının okunmasının ardından Hatay Valisi Erdal Ata, bir konuşma gerçekleştirdi. Bugün; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan ve yüce milletimizin karakterine en uygun, dünyanın en çağdaş yönetim şekli olan Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünü kutlamanın, büyük coşkusunu, heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını ifade eden Vali Ata,  ‘’Cumhuriyetin ilanından önce Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerini kısaca hatırlatmakta fayda var. 600 yıl, üç kıtaya hükmeden Osmanlı Devleti yüce milletimizin kurduğu ve dünya tarihinde benzeri bulunmayan bir imparatorluktu. Batılıların “hasta adam” dediği imparatorluğu yıkmak için, başta İngilizler, Fransızlar, Ruslar ve Rumlar olmak üzere Osmanlı himayesinde yaşayan tüm azınlıklar iş birliği yapmışlardı. Bu devletlerin amacı, Osmanlı İmparatorluğunu parçalamak, topraklarını paylaşmak ve Türk milletine esaret zincirlerini vurmaktı.’’ dedi.
1.Dünya Savaşı’nda, Osmanlı imparatorluğunun müttefiki olan devletlerin yenilmesi üzerine, Osmanlı Devleti’nin, İtilaf Devletleri ile şartları çok ağır bir antlaşma imzalamak zorunda kaldığını ifade eden Vali Ata,  ‘’Uzun yıllar birçok cephede savaşmaktan yorgun düşen ordumuz dağıtılmış, tersanelerimize, silah ve cephaneliklerimize el konulmuş, başta başkent İstanbul olmak üzere yurdumuzun birçok yöresi, galip devletlerce işgal edilmişti. ‘Yabancı bir devletin himaye ve desteğini kabul etmek, insanlık özelliklerinden mahrumiyeti, beceriksizlik ve miskinliği itiraftan başka bir şey değildir.’ diyen Atatürk; tarih boyunca büyük devletler kurarak, hür ve bağımsız yaşamış yüce Türk milletinin, varlığına ve bağımsızlığına kast edenlere boyun eğmeyeceğini çok iyi biliyordu. ‘’ dedi.
19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Atatürk’ün; ‘Ya İstiklal Ya Ölüm!’ parolasıyla kurtuluş mücadelesini başlattığını belirten Vali Ata, ‘’ Atatürk, yediden yetmişe tüm Türk halkının katılımıyla, dünyada benzeri bulunmayan ve tarih sayfalarına, altın harflerle yazılması gereken bir zaferin yaratıcısı olmuştur.   Türk milletine; onurlu bir yaşam, parlak bir gelecek, çağdaş bir devlet yönetimi armağan eden ve bu büyük tarihi değişimi gerçekleştiren Yüce Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz.’’ dedi.
Büyük Önder Atatürk’ün zaferle sonuçlandırdığı büyük mücadeleden sonra kurulacak yeni Türk devletinin, çağdaş bir yönetim şekline sahip olması gerektiğine inandığını ifade eden Vali Ata, ‘’Atatürk, ‘Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir iradedir. Cumhuriyet fazilettir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuslu insanlar yetiştirir.’ diyerek her vesile ile bu düşüncesini dile getiriyor, yeni devletin yönetim şeklinin cumhuriyet olacağını ifade ediyordu. Yeniden dirilişimizin simgesi olan Cumhuriyet, 29 Ekim 1923’te ilan ediliyor ve sonsuza kadar koruyup savunmaya söz verdiğimiz, uğruna seve seve canımızı vermeye hazır olduğumuz, yaşatmamız gereken en değerli varlığımız olan Türkiye Cumhuriyeti, Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği yolda, çağdaş ve aydınlık yarınlara doğru ilerlemeye başlıyordu. ‘’ şeklinde konuştu.
-Büyük Önder Atatürk’ün İlke ve Devrimlerine Sahip Çıkılması Hepimizin Ortak Görevi ve Sorumluluğudur-
Cumhuriyetin ilanıyla, ulusumuzun kötüye giden yazgısının tersine çevrildiğini belirten Vali Ata, ‘’94 yılda Türkiye baştanbaşa imar edilmiş, başta altyapı olmak üzere enerji, ulaşım, iletişim ve sanayi hamleleri gerçekleştirilmiştir. Çağdaş uygarlıkla bütünleşme yolunda, bilim ve teknoloji alanında önemli gelişmeler sağlanmış, ekonomide, sağlık ve eğitim alanında büyük başarılar elde edilmiştir. İşte tüm bu değer ve kazanımların temelini oluşturan Cumhuriyetin sonsuza dek yaşatılması ve Büyük Önder Atatürk’ün ilke ve devrimlerine sahip çıkılması hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur. Bizler, yüce Türk milletinin; laik, demokratik ve çağdaş yapısını ilelebet koruyacağına, cumhuriyeti yücelterek, geleceğe tüm kazanımlarıyla birlikte güçlü bir şekilde taşıyacağına yürekten inanıyoruz.’’ dedi.
Cumhuriyetimizin, bugün ilk günkü heyecanıyla, sağlam temelleri üzerinde hızla yükselmeye, gıpta edilen gelişimiyle yüzüncü yıl hedeflerine emin adımlarla yürümeye devam ettiğini dile getiren Vali Ata, ‘’Bugün yaşadığımız coğrafyadaki olumsuzluklar, içeride ihanet şebekesi ve terör örgütleriyle, güneyde sınır ötesindeki oluşumlarla tek başına ve tamamen yerli, milli imkânlarla mücadele etmesine rağmen tüm bu sıkıntılardan asgari düzeyde etkilenmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü göstermesi bakımından çok önemlidir. Tüm bu sıkıntılara rağmen son yıllarda ekonomik olarak sürekli büyüyerek daha da güçlenen Türkiye, Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk’ün onuncu yılda koyduğu muasır medeniyet seviyesini aşma hedefine sağlam ve güçlü adımlarla yürümektedir.’’ dedi.
-Hatay Cumhuriyet Ruhunun Yaşadığı Örnek Bir Şehirdir-
Hatay’ın, Türkiye Cumhuriyeti’ne katılan son toprak parçası olması hasebiyle özel bir şehir olduğuna değinen Vali Ata, ‘’Hatay halkı, Anavatan’a hasret geçirdiği yıllar sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin değerini iyi bilir. Hatay, geçmişten günümüze birlik-beraberliğin, barışın ve hoşgörünün simgesi olmuştur. Bu yönüyle Cumhuriyet ruhunun yaşadığı örnek bir şehirdir.’’ dedi.
Konuşmasının devamında bayramların ortak duygularda bizi birleştiren, bir araya getiren özel günler olduğunu ifade eden Vali Ata, bugün Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle ihtiyacımız olan birlik ve beraberlik ruhunun ve huzur ortamının tüm Türkiye’ye, bölgemize ve Dünya’ya yayılmasını ve ilelebet devam etmesini temenni ettiğini dile getirdi.
Vali Ata’nın konuşmasının ardından Hatay Fen Lisesi öğrencilerinden Berkay Ekinci ‘’En Büyük Bayram’’ adlı şiiri seslendirdi. Daha sonra Antakya Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi halk oyunları ekibinin gösterisi izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Hatay Fen Lisesi öğrencilerinden Yaren Büyükaşık’ın seslendirdiği ‘’29 Ekim’’ şiirinin ardından program sona erdi.
Hava şartları sebebiyle bu yıl Antakya Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen programa Hatay Valisi Sayın Erdal Ata’nın yanı sıra 2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne,  Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Aydın Tetikoğlu, Erol Özkan, Nursal Çakıroğlu, Bilal Ölmez, Mahmut Hersanlıoğlu ve Meral Batı Demirbaş, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, kurum müdürleri, siyasi parti il temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.