Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odasınca (GARO) “Anadolu İpek Yolu Lezzet Durakları” sloganıyla başlatılan “3. Gurme ve Gastronomi Uzmanlığı” eğitimi kapsamında, ülkenin farklı bölgelerinde görev yapan rehberlere Hatay kültürü ve mutfağı tanıtıldı. Proje kapsamında belirlenen 44 rehber, GARO Başkanı Mehmet Severoğlu eşliğinde kente geldi. Tarihi Uzun Çarşı’yı ve Habib-i Neccar Camisi’ni gezen rehberler ardından hazırlanan yöresel yemeklerden de tattı.

GARO başkanı Mehmet Severoğlu, program ile ilgili yaptığı açıklamada yaklaşık 4 yıldan bu yana gastronomi turizmiyle ilgili çalışmaları yaptıklarını söyledi. Anadolu’nun tüm şehirlerinde apayrı mutfak kültürü bulunduğuna dikkati çeken Severoğlu, Hatay’ın farklı medeniyetlerin mutfak kültürünün izlerini taşımasıyla öne çıktığını ifade ederek: “Gaziantep’in UNESCO’ya girmesiyle birlikte başlayan süreçte Gaziantep’in tek başına olmayacağını, bölgedeki illerle birlikte bütün bir değer olacağını düşündük ve bu bölgeler içerisinde 4 ili hedef alarak Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep’te rehberlere yönelik eğitim çalışmaları yapmaya başladık. Bu eğitime biraz daha farklılık kazandırmak istedik, 8 gün sürecek bir eğitim. 44 rehberle Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen rehberlerimize eğitim veriyoruz. Bölgedeki gastronomi turizminin doğru olarak aktarılması ve gelen misafirlerimize birinci ağızdan en mükemmel şekilde hem gastronomi hem de mutfak kültürünü anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Hatay Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş ise açıklamasında kentin zengin mutfak kültürünün UNESCO’nun unvanıyla daha çok kitlelere ulaşacağının altını çizdi. Türkiye’nin yemek konusunda çok seçici olduğunu aktaran Demirbaş, “Her yemeğin bir alt yapısı, geçmişi ve hikayesi var. Hatay’da da işi ustalarından dinlediğimiz zaman önünüze gelenin bir tabak yemek olmadığını aslında onun içerisinde bir tarih yattığını görüyoruz. Bugün buraya gelen rehber arkadaşlarımız da bu tarihi yansıtmamıza yardımcı olacaklardır.” diye konuştu.