Hatay’lı Şehitlerimizin Ailelerine ve Gazilerimize Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Takdim Edildi

0
36

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreninde Şehit yakınları ve gazilerimizle bir araya geldi.

 

17 Eylül 2020 Perşembe günü saat 14.00’te düzenlenen törende, vatanın birlik ve bütünlüğünün korunması, ülkenin her köşesinde huzur ve güvenliğin sağlanması için en değerli varlıkları olan canlarını feda eden şehitlerimizin yakınlarına ve saygı değer gazilerimiz için Ottoman Otel’de “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni” düzenlendi.

Berat Tevcih Töreni programında konuşan Vali Doğan, “Kıymetli şehit yakınlarımıza ve kahraman gazilerimize Devlet Övünç Madalyalarını ve Beratlarını takdim edeceğimiz törenimize hoş geldiniz diyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.

Gösterdikleri sorumluluk ve görev anlayışı içinde feragat ve fedakârlık dolu çalışmalarıyla ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğünün korunması uğrunda canlarını feda eden şehitlerimizin aileleri ve gazilerimizle Devlet Övünç Madalyası tevcih töreni münasebetiyle birlikte olmaktan büyük gurur duyuyorum.

Bugün bu anlamlı törende Sayın Cumhurbaşkanımız adına 8 şehit yakınımıza ve 14 gazimize, aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin hatıralarının sonsuza dek unutulmayacağını gösteren, manevi değeri yüksek bir nişan olan Devlet Övünç Madalyalarını ve Beratlarını tevdi edeceğiz.

Üç kıtanın birleştiği, sayısız medeniyetin konup göçtüğü Anadolu coğrafyasında, bin yıldır yaşayan kadim bir milletin mensuplarıyız. 1071 Malazgirt’te başlayan Çanakkale Savaşı’ndan, Kurtuluş Savaşına, Kore’den, Kıbrıs Barış Harekâtına, yıllardır süren Terörle Mücadeleden, 15 Temmuz Hain girişime kadar milletçe, hep birlikte savaştık. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla o karanlık gecede hainlere ve onların işbirlikçilerine, hep birlikte karşı koyduk. Gecenin karanlığını sabahın ferahına hep beraber dönüştürdük.

Halen de Fırat Kalkanı, Zeytindalı, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı Harekâtıyla kara sınırlarımızı, Akdenizde de Mavi Vatan sınırlarımızı korumak için gece gündüz nöbetteki askerlerimiz de bugün aynı şuurla görev yapmaktadır.

Buradan bir kez daha ifade etmeliyim ki, gözünü bu topraklara dikenlerle mücadelemiz sonuna kadar sürecektir. Her bir karışı aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu mübarek vatanı ve onların hatıralarını asla çiğnetmeyeceğiz.

Ne mutlu bizlere ki, tarihte hep şanla, şerefle yer almış, vatanı, bağımsızlığı ve milli onuru için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamış asil bir milletin evlatlarıyız.Vatan sevgisini, milli ve manevi değerlerini her şeyden üstün tutan Türk milleti için şehitlik ve gazilik ulaşılabilecek en yüce makamdır.