İstanbul’da Hatay Günleri

Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin desteği, HATAYDER( Hatay Eğitim, Kültür, Tanıtım ve Dayanışma Derneği) ve HATİAB( Hatay İşadamları ve Bürokratları Derneği) işbirliği ile bu yıl 7.si düzenlenen "İstanbul'da Hatay Günleri" başladı.

0
25

Son yıllarda ülkemizde ve bölgede yaşanan mülteci sorunu ve buna bağlı oluşan olumsuz gelişmelerden en çok etkilenen şehirlerden biri olmasına rağmen Hatay, çok eski çağlardan günümüze kadar birlikte yaşamanın en güzel örneklerinden biri olma özelliğinde. Türkiye’de yaşayan neredeyse her etnik kökenden vatandaşın bulunduğu, “sevgi, barış ve kardeşlik” içinde yaşadığı medeniyetler diyarı Hatay ortak yaşam kültürünün yaşayan en somut en güzel örneği olarak farkındalık oluşturmak istiyor. Bu nedenle 7. “İstanbul’da Hatay Günleri”nin bu seneki teması “Sen, Ben Değil, Biz Varız!”

7. “İstanbul’da Hatay Günleri” 

Hatay’ın tescilli tatlarından künefe Hatay’ın anavatana katılımının 78. yıldönümü nedeniyle Kadıköy Meydanı’nda yapılacak olan 78 tepsilik “Künefe Şöleni” ile İstanbullular lezzetli anlar yaşayacak.
4-8 Ekim tarihleri arasında Maltepe Sahil Etkinlik Alanı’nda gerçekleşecek organizasyonda Kına gecesi, Aba güreşleri, mozaik yapımı gibi kültürel etkinliklerin yanı sıra el zanaatkarları, tarım ürünleri ve gıda üreticileri, turizm, sanayi şirketleri ve STK’lar yer alacak. Hatay mutfağının tatları da İstanbullularla buluşacak.
7. “İstanbul’da Hatay Günleri” hem görsel, hem lezzetsel, hem de sanatsal tüm renkleri ile sizleri bekliyor.