Kırmızı gömlek protestocuları hükümet güçleriyle çatıştı

0
108
Kırmızı gömlek protestocuları, Mayıs ortasında Bangkok Silom ticaret bölgesinde Tayland hükümet güçleriyle çatıştı.

Hattiya Sawasdipol (daha tanınmış bir sıradan general olan Seh Daeng olarak daha iyi bilinir) yabancı bir gazeteci ile röportaj yapılırken kafaya vurulduktan sonra şiddet arttı.

17 Mayıs’ta komada öldü. Başbakan Thaksin Shinawatra’nın Eylül 2006’da düzenlenen bir askeri darbeden atılması üzerine Tayland siyasi huzursuzluğa kapıldı. 2008’de yapılan seçimler Demokrat Parti genel başkanı Abhisit Vejjajiva iktidara getirmişti.

Ancak Kırmızı gömlekler, Thaksin’in politikalarından istifade eden kırsal yoksullar arasından geldi ve hükümetinin yasadışı olarak iktidara gelip ordunun bir kuklası olduğunu söyleyerek Abhisit’in istifasını istedi. Protestocular hükümet güçlerinde taş ve havai fişek fırlatıp sokakta yangın çıkarttılar. Askerler ve polis lastik kurşunlar, göz yaşartıcı gaz ve canlı cephane ile karşı çıktı.

19 Mayıs ‘ta, zırhlı arabalar içindeki birlikler barikatları göstericilerin kampında dolaştırdıktan sonra Red Shirt liderleri destekçilerine protestoya son vermelerini söyleyerek teslim oldu. Teslim çağrısından sonra bile, bazı göstericiler kavga edeceklerini söyledi. En sonunda sonunda Mayıs sonunda öldü, 80’in üzerinde insan öldürüldü ve 2.000 kişi yaralandı. Bazı göstericiler savaşacağını söyledi.

En sonunda sonunda Mayıs sonunda öldü, 80’in üzerinde insan öldürüldü ve 2.000 kişi yaralandı. Bazı göstericiler savaşacağını söyledi. Huzursuzluk Mayıs sonunda sonunda öldü, 80’in üzerinde insan öldürüldü ve 2.000 kişi yaralandı.