Öztürk’den 24 kasım Öğretmenler Günü Mesajı

0
2

Yayladağı İlçe Milli Eğitim müdürü Mustafa ÖZTÜRK  24 kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 

Mustafa Kemal Atatürk’ ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği ve doğumunun 100. Yıl dönümü olan 1981 yılından bu yana Türkiye’ de 24 Kasım Öğretmenler günü olarak kutlanır.

Öğretmenler gününün amacı; öğretmenlerin toplumdaki yeri, rolü, önemi ve değerini artırmanın yollarını aramak, öğretmenler arası diyaloğu geliştirmek. Emekli öğretmenleri ziyaret etmek, ebediyete intikal edenleri anmak, göreve yeni başlayan öğretmenlere mesleği sevdirmek. Ayrıca; milli eğitim ile diğer kurumlar arasındaki kaynaşmayı sağlamaktır. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Öğretmen misyon ve vizyon sahibi olmalıdır. Öğrenciyi ezberci değil; araştıran, inceleyen, analiz ve sentez edebilen sebep sonuç ilişkisini kurarak öğrenen bireyler olarak yetiştirendir.

Öğretmenlik kutsal bir meslektir, gerçeği, daima gerçeği yeniliği gelişmeyi ve bilimi anlatır; doğruluk, dürüstlük gibi evrensel değerlere ulaşmayı sağlar.
Öğretmen; yeri gelir anne – baba, yeri gelir arkadaş, yeri gelir kardeş gibidir.
Öğretmen, insanı kendisine tanıtan iyiliği, güzelliği öğreten sevgi ve saygıyı aşılayan ilim ve fenni kafalara işleyen isimsiz Sananatkarlardır.