Yayladağı’nda 981 Yıllık Köprüye Saygısızlık

Yayladağı’nda bulunan 981 yıllık köprü sprey boyayla tahrip edildi.

0
2167

Yayladağı’nda bulunan 981 yıllık köprü sprey boyayla tahrip edildi.
1040 yılında Abbasiler devrinde Savcılar Aşireti Reisi Kasımbey tarafından inşa edilen köprü tarafından yaptırılan Kasımbey( Savcılar ) Köprüsü’ne sprey boyayla yazılan yazılar tepki topladı.

Dünyada hâlâ kullanılan en eski köprülerden biri olan 981 yıllık Kasımbey Köprüsü , tarihi dokusuyla adeta ilçemizin bir simgesi. Tarihi köprüye kimliği belirsiz kişilerce sprey boyayla yazılar yazıldı. Köprünün taşları söküldü. Sökülen taşlar ortadan kayboldu. Bölgede yaşayan vatandaşlarımız , “Tarihi yaşatmak, temiz tutmak varken kirletmenin bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. İlçemizde bulunan bu tarihi yapıya devletimizin ve bizlerin vatandaşlar olarak sahip çıkmamız gerekiyor.” sözleriyle tepki gösterirken yetkililerden gerekirse bölgeye güvenlik kamerası vb takviyeler yapılmasını istediler.
Öte yandan bölgede yaşayan vatandaşlar tarihi köprünün yasal olmayan taşıma araçları, ağır tonajlı araçlar ve trafikte bulunmaması gereken araçlar tarafından kaçak yol haline getirildiğini ve önlem alınmazsa daha kötü sonuçlara sebep olunabileceğini dile getirdiler.